PIAA Boys Doubles Results - Class AAA

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1942 Ray Morris (Upper Darby) &
Clair Smith (Coatesville)
     
1943 Results not
available
     
1944 Dave Vogt (Upper Darby) &
Clair Smith (Coatesville)
     
1945 Ned Khorey & George Greubel
(Latrobe)
Harry Little & John Woodside
(South Hills)
6-3, 7-5
1946 Harry Little & John Woodside
(South Hills)
Ned Khorey & George Greubel
(Latrobe)
6-3, 6-3
1947 George Lawther & Peter Farrell
(State College)
William Aiken & Nate Feinberg
(Edgewood)
6-4, 6-3
1948 Parke Ulrich & Gene Coder
(Norristown)
Don Bossert & George Lynch
(Latrobe)
6-4, 6-8, 6-1
1949 Don Bossert & George Lynch
(Latrobe)
Bill Dengler & John Reusing
(Reading)
6-2, 6-3
1950 Joe Dickson & George Weinstein
(Edgewood)
John Ruesing & Charles Kenney
(Reading)
6-1, 6-3
1951 John Ruesing & Charles Kenney
(Reading)
Joe Dickson & Noel Gillette
(Edgewood)
6-4, 3-6, 8-6
1952 Gene Flick & Noel Gillette
(Edgewood)
J. Rickenbaugh & B. Rickenbaugh
(Wyomissing)
6-4, 6-1
1953 Ben Clinger & Jack Beaston
(Mt. Joy)
Bob Steele & John Wright
(Latrobe)
6-4, 6-2
1954 Carl Getty & Ken Derr
(Lower Merion)
Jim Foster & Merr Trumbore
(Bethlehem)
6-4, 6-1
1955 Art Martella & Ben Gallo
(Norristown)
Walter Berberich & King Hartman
(Latrobe)
9-7, 2-6, 6-4
1956 Merrill Clark & Orren Knauer
(Manheim Township)
Mike Drought & Steve Rhoads
(Abington)
6-4, 6-3
1957 Ronald Bell & Charles Friedman
(Lancaster McCaskey)
Howard Whitcomb & Lee Steele
(Bethlehem)
6-3, 6-2
1958 James Baker & Joseph Kurey
(Monessen)
James Maloney & William Peters
(Meadville)
6-3, 6-2
1959 James Balder & Richard Lieberman
(Lower Merion)
John Plakans & Bruce Bear
(Lancaster)
6-3, 6-3
1960 Peter Myers & Joel Polin
(Cheltenham)
John Plakans & Bruce Bear
(Lancaster)
Co-Champs
(Rain)

1961 Gordon Rupert & Bill Book
(Bethlehem)
Dave Spencer & Chris Howells
(Edgewood)
6-3, 6-8, 6-3
1962 Robert Swift & Robert Hotchkins
(Springfield Delco)
Robert Clarke & Joe Downie
(Beaver Falls)
4-6, 6-3, 6-4
1963 Robert Clarke & Joe Downie
(Beaver Falls)
Martin Gilbert & Richard Snyder
(Lower Merion)
6-4, 7-6
1964 Randy Jobson & Bill Austin
(Lower Merion)
Frank Kready & Lee Melen
(Manheim Township)
3-6, 6-3, 6-4
1965 Randy Jobson & Bill Austin
(Lower Merion)
Nichols & Wilson
(???????)
8-6, 6-2
1966 David Cross & Huey Peck
(Conestoga)
Mike Fay & Ron Thron
(New Castle)
6-3, 7-5
1967 John Shoneman & Chip Largman
(Cheltenham)
Pat Harry & Doug Pollock
(Camp Hill)
6-1, 6-1
1968 Robert Bennett & William Sagan
(Mt. Lebanon)
Joe Guyaux & Norm Moser
(Tarentum)
6-4, 4-6, 6-0
1969 Mark Kivitz & Howard Greller
(Abington)
Mantell & Wenck
(Allentown Allen)
6-3, 6-4
1970 Tim Brooke & Scott Brooke
(Beaver)
Adelberg & Lapowsky
(??????)
6-3, 6-1
1971 Jeff Kendall & Jack Cobetto
(Edgewood)
Gerber & Landesburg
(Cheltenham)
6-4, 6-1
1972 Braunstein & Rick Faber
(Conestoga)
Ginunas & Spanninger
(???????)
6-1, 6-4
1973 Paul Walts & Mark Barenburg
(Great Valley)
Hofferth & Werst
(??????)
6-3, 6-1
1974 Tim McAvoy & Rob Vance
(Phoenixville)
Levine & Shenk
(State College)
6-1, 6-2
1975 Peter Cole & Robert Miller
(Central Bucks East)
Haggerty & Kerns
(Pennsbury)
6-3, 4-6, 6-4
1976 Berman & Oleh Hnatiuk
(Lower Merion)
Monaghan & Marks
(Harriton)
4-6, 6-3, 6-2
1977 Berman & Wallach
(Lower Merion)
Berry & Small
(Cheltenham)
4-6, 6-1, 7-5
1978 Glickman & Wallach
(Lower Merion)
Diehl & Paley
(Spring Grove)
6-0, 6-1
1979 Brad Rush & John Mercer
(Mt. Lebanon)

4-6, 6-3, 7-5
1980 Virgil Christian & J.R. Pitcairn
(Fox Chapel)

3-6, 7-5, 6-3
1981 Bill Bailey & Dan Stewart
(Norwin)

6-4, 6-4
1982 Adam Neilly & Leet Sommerfeld
(Churchill)

6-3, 4-6, 7-6 (5)
1983 Bob Belser & Scott Goebel
(Manheim Township)

6-2, 6-2
1984 Pat DeMarco & Matt Lynch
(Erie Prep)

(7-6, 6-0)
1985 Bill Mountford & Scott Glassford
(Council Rock)

7-5, 6-2
1986 Mike McCormick & Oren Eschenasy
(Upper St. Clair)

6-4, 6-3
1987 Nimit Bansal & Dan Cooper
(Upper St. Clair)

6-7 (4), 6-0, 6-3

1988 Mark Wert & Charlie Fish
(Great Valley)

6-4, 6-4
1989 Ryan Gelrod & Udell
(Upper Dublin)

6-3, 6-4
1990 Jason Gindele & Jay Woffington
(North Allegheny)

6-4, 6-2
1991 Clint Guyaux & Matt Guyaux
(Highlands)

6-2, 6-4
1992 Robert Kinter & Wes Kinter
(Manheim Township)

6-1, 6-7 (5), 6-3
1993 Robert Kinter & Wes Kinter
(Manheim Township)

7-5, 3-6, 6-2
1994 Wes Kinter & Nguyen
(Manheim Township)

6-1, 6-4
1995 Wes Kinter & Nguyen
(Manheim Township)

6-2, 6-2
1996 Aaron Endress-Fox & Bryan Endress-Fox
(Hempfield, D3)

7-6 (1), 6-7 (2), 6-2
1997 Ammet Karambelkar & Curt Rowland
(Upper St. Clair)

6-2, 6-4
1998 Raza Shah & Hassan Shah
(Blue Mountain)
Jordan Reese & Justin Miller
(Penn Manor)
7-5, 7-6 (6)

PIAA Boys Doubles Results - Class AAA

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1999 Mike McGrath & Chris McGrath
(Penncrest)
John Nichols & Dan Hersh
(Mt. Lebanon)
6-2, 6-1
2000 Dan Hersh & John Nichols
(Mt. Lebanon)
Colin Ryan & Scott Witte
(Pennsbury)
4-6, 6-1, 6-2
2001 Nick Hjorth & Peter Christiansen
(Central Bucks East)
Jason Brooke & Asher Salam
(Strath Haven)
7-5, 6-1 Brackets
2002 Nick Hjorth & Peter Christiansen
(Central Bucks East)
Alex Doan & Tim Rogers
(Council Rock)
6-0, 6-1 Brackets
2003 David Genter & Bobby Morris
(Hollidaysburg)
Matt McKeown & Jay Giles
(Shady Side Academy)
6-3, 3-6, 7-5 Brackets
2004 Andrew Holmes & Billy Heird
(Dallastown)
Tim Ross & Alex Schumaker
(Conestoga)
4-6, 6-4, 6-3 Brackets
2005 Derek Taylor & Keith Whittingham
(Erie McDowell)
Will Zhang & Courtney Scott
(Lower Merion)
6-3, 6-3 Brackets
2006 Casey Watt & Steve Eaglen
(Pine-Richland)
Gary Wang & Travis Ethridge
(Conestoga)
6-2, 6-0 Brackets
2007 Jay Jones & Chris Foster
(Upper St. Clair)
Chris Rossi & Julio Fredes
(Pennsbury)
4-6, 6-4, 6-4 Brackets
2008 Doug Subosits & Andrew Nixon
(Peters Township)
Fernando Tovia & Jake Vanderploeg
(Central Bucks South)
6-3, 6-3 Brackets
2009 Matt Savran & Coby Kramer-Golinkoff
(Lower Merion)
Anurag Kumar & Chris Borden
(State College)
6-1, 6-3 Brackets
2010 Chris Borden & Blake Gregory
(State College)
Shankar Rajupet & Brad Portnoy
(Fox Chapel)
6-4, 6-3 Brackets
2011 Andrew Zhong & Gavin Studner
(Radnor)
Mario Nicolia & Chad Walbridge
(Cathedral Prep)
6-4, 6-3 Brackets
2012 Alex Brzozowski & Mario Nicolia
(Cathedral Prep)
Jason Sutker & Eric Yen
(Conestoga)
2-6, 6-3, 6-2 Brackets
2013 Jon Lim & Derek Sommers
(West Chester Rustin)
Alok Nimgaonkar & Chris Grubbs
(Shady Side Academy)
2-6, 6-3, 6-2 Brackets

PIAA Boys Doubles Results - Class AA

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1999 Raza Shah & Hassan Shah
(Blue Mountain)
Seth Martin & Jon Berger
(Radnor)
6-1, 6-0
2000 Eric Beringer & Brad Nelson
(Harriton)
Samir Ghia & Chris Balshi
(Moravian Academy)
7-5, 6-3
2001 Samir Ghia & Chris Balshi
(Moravian Academy)
Madhan Srinivasan & Tyler Morris
(Wyoming Seminary)
6-3, 6-1 Brackets
2002 Kyle MacLelland & Tom McAvoy
(Phoenixville)
Drew Slocum & Mark Covert
(Dallas)
7-5, 6-1 Brackets
2003 Tyler Morris & Jordon Koslosky
(Wyoming Seminary)
Eric Bourassa & Drew Bashi
(Moravian Academy)
7-6 (2), 7-5 Brackets
2004 Benji Kendall & Mark Lansman
(Harriton)
Paul Frankhauser & Tim Malloy
(Wyomissing)
6-2, 6-2 Brackets
2005 Drew Balshi & Eric Bourassa
(Moravian Academy)
Tommy Meyer & Dusti Speicher
(Conrad Weiser)
6-3, 6-1 Brackets
2006 Taylor Cohen & Sam Harmatz
(Lower Moreland)
Armen Vartan & Chris Cozzilio
(Trinity - D3)
6-4, 6-1 Brackets
2007 Kyle McClelland & Tom McAvoy
(Phoenixville)
Drew Slocum & Mark Covert
(Dallas)
7-5, 6-1 Brackets
2008 Sam Harmatz & Drew Hoffman
(Lower Moreland)
Tommy Meyer & Mike Meyer
(Conrad Weiser)
3-6, 7-6 (2), 6-1 Brackets
2009 Drew Hoffmann & David Sklar
(Lower Moreland)
Andrew Kantor & Ted Otto
(Harrisburg Academy)
6-4, 6-1 Brackets
2010 Sean MacAusland & Matt Vandenbosch
(Wyomissing)
Zach Simon & Alex Grimm
(Wyomissing)
5-7, 6-4, 6-4 Brackets
2011 Sam Borowsky & Max Blumenthal
(Harriton)
Jimmy Fitzgibbon & Ryan Rothman
(Fairview)
6-1, 6-3 Brackets
2012 Sam Borowsky & Max Blumenthal
(Harriton)
Will Cognetti & Walker Temperton
(Scranton Prep)
6-1, 6-2 Brackets
2013 Spencer Rhoads & Wes Davis
(Lancaster Country Day)
Keller McGurrin & Peter Kazmierczak
(Scranton Prep)
6-3, 6-3 Brackets