2016 PIAA SWIMMING AND DIVING CHAMPIONSHIPS                  
                                   GIRLS AA                                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NFHS: N 1:39.25        2015 CARMEL - IN                                
        PIAA: S 1:45.52   3/11/2015 VILLA MARIA ACADEMY, Villa Maria Acad      
                         E Cornell, K Chick, O Giampietro, J Dobson        
NF Hon. Roll:   1:45.00                                                        
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 GWYNEDD-MERCY ACADEMY-01                          1:45.60    1:43.96S  40  
     1) SZEKELY, STEPHANIE 11           2) O'DARE, ANNIE 9                
     3) SZEKELY, ALLIE 12               4) BLASER, HANNAH 12              
  2 VILLA MARIA ACADEMY-01                            1:45.64    1:45.07S  34  
     1) CORNELL, EMILY 12               2) CHICK, KATELYN 11              
     3) GIAMPIETRO, OLIVIA 11           4) MCMANUS, MAURA 11              
  3 TWIN VALLEY-03                                    1:49.73    1:48.76   32  
     1) AMENT, TAYLOR 10                2) SCHLEGEL, HANNAH 11            
     3) GEBHARD, RACHEL 10              4) WITTORFF, REAGAN 9             
  4 FAIRVIEW-10                                       1:50.73    1:49.25   30  
     1) BURNS, CASSIDY 10               2) GERMAN, ABBY 11                
     3) MYERS, LILLY 11                 4) HAYES, ROWAN 9                 
  5 SCRANTON PREPARATORY SCHOOL-02                    1:49.24    1:49.75   28  
     1) MCNULTY, PEYTON 9               2) CAMPO, AUDREY 11               
     3) DONLON, CATHERINE 11            4) LANZENDORFER, LAUREN 10        
  6 SHADY SIDE ACADEMY-07                             1:50.92    1:50.12   26  
     1) LAUER, JEANNE 10                2) GRUNE, HEATHER 10              
     3) AZZARELLO, ASHLEY 11            4) CUMMINGS, MEREDITH 10          
  7 GROVE CITY-10                                     1:52.26    1:50.53   24  
     1) WILSON, EMMA 9                  2) WENDELSCHAEFER, KIMMI 12       
     3) REYNOLDS, ADDIE 10              4) RASTATTER, EMMA 11             
  8 VILLA MARIA-10                                    1:51.41    1:51.72   22  
     1) LYNCH, KATHLEEN 11              2) ROSE, KATY 9                   
     3) FEHR, KELLY 12                  4) SHERMAN, SYDNEY 9              
B - Final
  9 SPRINGFIELD TOWNSHIP-01                           1:52.80    1:51.51   18  
     1) LEIBFREID, MEGAN 10             2) CURRIE, ALISON 10              
     3) COONEY, EMILY 9                 4) NADOLSKI, LIZZIE 11            
 10 BLOOMSBURG-04                                     1:53.58    1:51.64   14  
     1) EVERHART, HANNA 10              2) NEFF, KALI 10                  
     3) MADDEN, JENNA 10                4) KNORR, PAITON 11               
 11 FRANKLIN-10                                       1:53.33    1:51.84   12  
     1) STEIGERWALD, KATELYN 12         2) COOKE, HALEY 12                
     3) CUELLO, LAIA 12                 4) MATTHEWS, MADI 9               
 12 WYOMING SEMINARY-02                               1:53.05    1:52.05   10  
     1) KUPSKY, PAIGE 12                2) KUPSKY, TARA 10                
     3) BAUR, JULIA 12                  4) BAUR, AVA 9                    
 13 BLACKHAWK-07                                      1:53.58    1:52.39    8  
     1) BAIN, ERIN 12                   2) PEACE, CAITLYN 12              
     3) FOGLE, SKYE 10                  4) PUGLIA, MARCELLA 10            
 14 KNOCH-07                                          1:53.16    1:52.73    6  
     1) JONES, ABBY 12                  2) ZUKOWSKI, BROOKE 11            
     3) FANTON, LINDSEY 9               4) WITTMER, RACHAEL 11            
 15 NORTHERN YORK-03                                  1:52.72    1:53.03    4  
     1) LUFT, KATE 9                    2) ANDREWS, NICOLE 9              
     3) WEEDEN, CAITLYNN 12             4) LODOVICI, GABBY 12             
 16 ST MARYS-09                                       1:52.72    1:53.63    2  
     1) GNAN, TAYLER                    2) GECI, MANDY                    
     3) LENZE, HANNAH                   4) WENDEL, CORI                   
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NFHS: N 1:42.81        2008 DAGNY KNUTSON - ND                         
        PIAA: S 1:45.91        2014 COURTNEY HARNISH, West York                
NF Hon. Roll:   1:48.00                                                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 CORNELL, EMILY            12 VILLA MARIA 01-01    1:51.10    1:49.56   20  
  2 SZEKELY, STEPHANIE        11 GWYNEDD-MERCY-01     1:52.03    1:51.75   17  
  3 GLINECKE, EMILY           12 POTTSGROVE-01        1:52.91    1:51.94   16  
  4 GROSS, CARSON             12 YORK SUBURBAN-03     1:52.00    1:51.96   15  
  5 NALLS, MADISON            10 EASTERN YORK-03      1:52.09    1:52.13   14  
  6 SCHLEGEL, HANNAH          11 TWIN VALLEY-03       1:53.02    1:52.84   13  
  7 EVERHART, HANNA           10 BLOOMSBURG-04        1:52.43    1:52.89   12  
  8 ANDREWS, MADDY            11 QUAKER VALLEY-07     1:53.39    1:52.94   11  
B - Final
  9 LUND, EMILY               11 NAZARETH ACADEMY-01  1:56.98    1:54.76    9  
 10 BROWNLEE, ALLISON         11 DERRY AREA-07        1:55.57    1:54.80    7  
 11 MIKESELL, PAIGE           10 CLEARFIELD-09        1:55.47    1:55.01    6  
 12 CAREY, GRACE              12 VILLA MARIA 01-01    1:55.94    1:55.36    5  
 13 FLOYD, KAITLYN            12 KUTZTOWN-03          1:55.89    1:55.66    4  
 14 KING, ERICA               11 RIVERSIDE-07         1:56.38    1:55.97    3  
 15 SIWY, KIRSTEN             12 UPPER PERKIOMEN-01   1:57.38    1:56.21    2  
 16 MARZOLF, MALLORY          11 DEER LAKES-07        1:56.10    1:56.28    1  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        NFHS: N 1:53.82        2009 DAGNY KNUTSON -ND                          
        PIAA: S 1:57.76   3/11/2015 LAUREN BARBER, Wilmington Area-            
NF Hon. Roll:   2:01.00                                                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 SZEKELY, ALLIE            12 GWYNEDD-MERCY-01     2:00.49    1:59.33   20  
  2 BONNETT, BAILEY           11 HIGHLANDS-07         2:03.59    2:02.65   17  
  3 GERMAN, ABBY              11 FAIRVIEW-10          2:06.63    2:05.16   16  
  4 O'DARE, ANNIE              9 GWYNEDD-MERCY-01     2:07.50    2:05.52   15  
  5 ZUKOWSKI, BROOKE          11 KNOCH-07             2:08.43    2:07.47   14  
  6 NOLTE, NIKOLETTE          10 KUTZTOWN-03          2:08.73    2:07.88   13  
  7 HOOVER, TAYLOR            12 WEST YORK-03         2:10.31    2:09.54   12  
  8 KUPSKY, TARA              10 WYOMING SEMINARY-02  2:10.09    2:09.91   11  
B - Final
  9 GRUNE, LINDSEY            10 SHADY SIDE-07        2:10.74    2:09.68    9  
 10 JONES, ABBY               12 KNOCH-07             2:12.28    2:10.90    7  
 11 REYNOLDS, HOPE            11 VILLA MARIA 01-01    2:12.72    2:12.31    6  
 12 JAVENS, DEVIN             11 HICKORY-10           2:12.44    2:13.01    5  
 13 CUELLO, LAIA              12 FRANKLIN-10          2:13.27    2:13.23    4  
 14 CARMAZZI, BROOKE          10 NORTH CATHOLIC-07    2:12.63    2:13.25    3  
 15 KUPSKY, PAIGE             12 WYOMING SEMINARY-02  2:13.29    2:14.68    2  
 16 SONGER, MADELEINE         10 SHARON-10            2:13.10    2:14.91    1  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NFHS: N 21.64        2015 ABBEY WEITZEL - CA                           
        PIAA: S 22.91        2013 SARAH HICHENS, Villa Maria Acad              
NF Hon. Roll:   23.20                                                          
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 ZIMCOSKY, EMILY              GEIBEL CATHOLIC-07     23.27      23.12   20  
  2 PETRAK, TAYLOR            11 ELLWOOD CITY-07        23.29      23.19   17  
  3 WILSON, EMMA               9 GROVE CITY-10          23.91      23.73   16  
  4 BISIGNANI, MIKAYLA        11 GREENSBURG CC-07       23.72      23.78   15  
  5 BLASER, HANNAH            12 GWYNEDD-MERCY-01       24.09      23.87   14  
  6 SIDDOWAY, KAREN            9 NORTHGATE-07           24.14      23.96   13  
  7 GIAMPIETRO, OLIVIA        11 VILLA MARIA 01-01      24.22      24.16   12  
  8 SMITH, NINA               10 VILLA MARIA 01-01      24.18      24.29   11  
B - Final
  9 MIKESELL, CLAIRE          12 CLEARFIELD-09          24.23      24.16    9  
 10 MCMANUS, MAURA            11 VILLA MARIA 01-01      24.27      24.33    7  
 11 WYANT, SARAH              10 TRINITY-03             24.43      24.57    6  
 12 CAMPO, AUDREY             11 SCRANTON PREP-02       24.39      24.61    5  
 13 CHESHIRE, ANNALISE        10 DALLAS-02              24.36      24.62    4  
 14 PARK, JENNA                9 DONEGAL-03             24.55      24.66    3  
 15 MCKEANEY, ALEX            10 DELCO CHRISTIAN-01     24.42      24.70    2  
 16 NADOLSKI, LIZZIE          11 SPRINGFIELD MONT-01    24.79      24.79    1  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NFHS: N 51.53        2015 BEATA NELSON - WI                            
        PIAA: S 53.50        2012 MARGARET GRUBER, Mars Area                   
NF Hon. Roll:   54.30                                                          
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 LUFT, BECCA               12 NORTHERN-03            57.29      55.72   20  
  2 BOWMAN, SABRINA           12 ST JOSEPH-07           57.18      56.68   17  
  3 MANSON, KYRA              11 MORAVIAN ACADEMY-11    58.01      57.46   16  
  4 AGGER, KAITLYN            10 VILLA MARIA 01-01      57.31      57.59   15  
  5 COCHRAN, JESSICA             YOUGH-07               58.20      58.41   14  
  6 ZOLNER, ABBY              10 DALLAS-02              58.74      59.02   12.5
  6 CLARK, MARY KATHERINE     11 VILLA MARIA 01-01      59.03      59.02   12.5
  8 KLINGENSMITH, ELIZABETH   12 UNIONTOWN-07           58.97      59.60   11  
B - Final
  9 MCSORLEY, MADDIE           9 NAZARETH ACADEMY-01    59.85      58.47    9  
 10 AZZARELLO, ASHLEY         11 SHADY SIDE-07          59.25      58.82    7  
 11 CHERMOL, ASHLYN           12 VILLA MARIA 01-01    1:00.28      58.99    6  
 12 BUTZLER, EMMA                JERSEY SHORE-04        59.20      59.17    5  
 13 LAUTHER, MADELINE         10 SHARPSVILLE-10       1:00.32      59.33    4  
 14 GIRONDA, GABBY               CENTRAL CAMBRIA-06     59.96      59.80    3  
 15 JELLISON, DANIELLE        11 DERRY AREA-07        1:00.28    1:00.13    2  
 16 WEEDEN, CAITLYNN          12 NORTHERN-03          1:00.17    1:00.44    1  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NFHS: N 1:30.72        2015 CARMEL - IN                                
        PIAA: S 1:36.39        2012 VILLA MARIA ACADEMY, Villa Marie Acad      
                         S Hitchens, J Dobson, K Alvanos, J Murphy         
NF Hon. Roll:   1:36.00                                                        
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 VILLA MARIA ACADEMY-01                            1:37.14    1:35.81S  40  
     1) GIAMPIETRO, OLIVIA 11           2) SMITH, NINA 10                 
     3) CORNELL, EMILY 12               4) MCMANUS, MAURA 11              
  2 YORK SUBURBAN-03                                  1:39.04    1:37.92   34  
     1) WALKER, KEELIE 10               2) GROSS, CARSON 12               
     3) ZORTMAN, CARA 11                4) DEVANEY, MADIE 12              
  3 TRINITY-03                                        1:39.99    1:39.66   32  
     1) SZAJNUK, KIMMI 12               2) MAJKA, ALEXIS 9                
     3) HILLS, CAROLINE 12              4) WYANT, SARAH 10                
  4 FAIRVIEW-10                                       1:40.87    1:39.88   30  
     1) MYERS, LILLY 11                 2) LOESCH, DANA 10                
     3) KOCJANCIC, GRACE 9              4) GERMAN, ABBY 11                
  5 VILLA MARIA-10                                    1:40.20    1:39.94   28  
     1) FEHR, KELLY 12                  2) SHERMAN, SYDNEY 9              
     3) REICHEL, JAYNE 12               4) LYNCH, KATHLEEN 11             
  6 SCRANTON PREPARATORY SCHOOL-02                    1:40.65    1:40.26   26  
     1) CAMPO, AUDREY 11                2) MCNULTY, PEYTON 9              
     3) LANZENDORFER, LAUREN 10         4) DONLON, CATHERINE 11           
  7 CLEARFIELD-09                                     1:40.92    1:40.29   24  
     1) MIKESELL, PAIGE 10              2) NAREHOOD, TALITHA 10           
     3) CONRAD, PAIGE 11                4) MIKESELL, CLAIRE 12            
  8 GROVE CITY-10                                     1:40.90    1:41.80   22  
     1) RASTATTER, EMMA 11              2) BAGLIA, JENNY 10               
     3) MCNABB, ASHLEY 10               4) WILSON, EMMA 9                 
B - Final
  9 NORTHERN YORK-03                                  1:41.41    1:40.51   18  
     1) LUFT, BECCA 12                  2) EBY, RACHEL 11                 
     3) LODOVICI, GABBY 12              4) LUFT, KATE 9                   
 10 SHADY SIDE ACADEMY-07                             1:41.73    1:40.54   14  
     1) LAUER, JEANNE 10                2) GRUNE, HEATHER 10              
     3) COLVILLE, CAROLINE 12           4) GRUNE, LINDSEY 10              
 11 RIVERSIDE-07                                      1:41.27    1:40.98   12  
     1) NULPH, ALANA 11                 2) ROSENDALE, MEGHAN 9            
     3) KRECHOWSKI, KELLY 12            4) KING, ERICA 11                 
 12 SPRINGFIELD TOWNSHIP-01                           1:41.55    1:41.41   10  
     1) NADOLSKI, LIZZIE 11             2) MUNGER, CARLY 11               
     3) COONEY, EMILY 9                 4) LEIBFREID, MEGAN 10            
 13 FRANKLIN-10                                       1:41.57    1:41.76    8  
     1) MATTHEWS, MADI 9                2) CUELLO, LAIA 12                
     3) HAYNES, MEGHAN 11               4) STEIGERWALD, KATELYN 12        
 14 SOUTHERN LEHIGH-11                                1:42.52    1:42.00    6  
     1) KYLISH, GWYNN 10                2) TALECKI, SAMANTHA 10           
     3) BURNS, ANGELA 11                4) GEIS, ZOE 12                   
 15 DALLAS-02                                         1:41.29    1:42.06    4  
     1) ZOLNER, ABBY 10                 2) RATCHFORD, MELINDA 10          
     3) FINNEGAN, LAUREN 12             4) CHESHIRE, ANNALISE 10          
 16 DERRY AREA-07                                     1:42.27    1:42.38    2  
     1) PACEK, ABBY 10                  2) DOMINICK, EMILY 9              
     3) WAXTER, KELSEY 10               4) BROWNLEE, ALLISON 11           

Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NFHS: N 47.09        2015 ABBEY WEITZEL - CA                           
        PIAA: S 49.57        2013 ADRIANA GRABSKI, Mifflinburg                 
NF Hon. Roll:   50.30                                                          
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 EMILY ZIMCOSKY               GEIBEL CATHOLIC-07     50.80      49.96   20  
  2 HANNAH BLASER             12 GWYNEDD-MERCY-01       51.32      50.60   17  
  3 TAYLOR PETRAK             11 ELLWOOD CITY-07        51.28      50.70   16  
  4 CARSON GROSS              12 YORK SUBURBAN-03       51.47      51.26   15  
  5 KAREN SIDDOWAY             9 NORTHGATE-07           52.61      52.21   14  
  6 MAURA MCMANUS             11 VILLA MARIA 01-01      52.95      52.39   13  
  7 PAIGE MIKESELL            10 CLEARFIELD-09          52.79      52.46   12  
  8 LINDSEY GRUNE             10 SHADY SIDE-07          52.96      53.17   11  
B - Final
  9 OLIVIA GIAMPIETRO         11 VILLA MARIA 01-01      53.01      52.18    9  
 10 SARAH WYANT               10 TRINITY-03             53.23      52.75    7  
 11 ALLISON BROWNLEE          11 DERRY AREA-07          53.58      52.87    6  
 12 KAITLYN FLOYD             12 KUTZTOWN-03            53.73      53.26    5  
 13 NINA SMITH                10 VILLA MARIA 01-01      53.75      54.12    4  
 14 ANNALISE CHESHIRE         10 DALLAS-02              53.83      54.32    3  
 15 HARMONY ECKROTH           11 RICHLAND-06            54.06      54.33    2  
 16 TABITHA DONALDSON         11 SLIPPERY ROCK-10       53.94      54.42    1  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NFHS: N 4:34.78        2008 DAGNY KNUTSON - ND                         
        PIAA: S 4:40.04        2014 COURTNEY HARNISH, West York                
NF Hon. Roll:   4:50.00                                                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 BAILEY BONNETT            11 HIGHLANDS-07         4:53.03    4:52.00   20  
  2 STEPHANIE SZEKELY         11 GWYNEDD-MERCY-01     4:57.85    4:56.05   17  
  3 HANNAH SCHLEGEL           11 TWIN VALLEY-03       4:58.79    4:56.12   16  
  4 MADISON NALLS             10 EASTERN YORK-03      5:07.21    5:00.19   15  
  5 MADDY ANDREWS             11 QUAKER VALLEY-07     5:05.33    5:00.52   14  
  6 KAITLYN AGGER             10 VILLA MARIA 01-01    5:04.93    5:01.14   13  
  7 HANNA EVERHART            10 BLOOMSBURG-04        5:05.33    5:05.81   12  
  8 GRACE CAREY               12 VILLA MARIA 01-01    5:05.30    5:08.89   11  
B - Final
  9 ALEXA TURCO                9 VILLA MARIA 01-01    5:08.36    5:03.77    9  
 10 EMILY LUND                11 NAZARETH ACADEMY-01  5:10.85    5:03.86    7  
 11 TARA KUPSKY               10 WYOMING SEMINARY-02  5:10.32    5:07.64    6  
 12 ERICA KING                11 RIVERSIDE-07         5:12.71    5:08.56    5  
 13 AMELIA BESTERMAN          11 QUAKER VALLEY-07     5:15.15    5:12.50    4  
 14 MEGHAN FRENCH              9 WEST YORK-03         5:13.08    5:12.63    3  
 15 MADELEINE SONGER          10 SHARON-10            5:15.73    5:15.44    2  
 16 BAILEY BABARSKY           12 VALLEY VIEW-02       5:15.29    5:16.31    1  
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NFHS: N 51.43        2012 OLIVIA SMOLIGA - IL                          
        PIAA: S 53.80        2014 ALLIE SZEKELY, Gwynedd Mercy Ac              
NF Hon. Roll:   54.60                                                          
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 ALLIE SZEKELY             12 GWYNEDD-MERCY-01       55.28      53.93   20  
  2 EMILY CORNELL             12 VILLA MARIA 01-01      55.19      55.27   17  
  3 SABRINA BOWMAN            12 ST JOSEPH-07           58.06      57.60   16  
  4 ASHLEY AZZARELLO          11 SHADY SIDE-07          58.42      57.88   15  
  5 KATHLEEN LYNCH            11 VILLA MARIA 10-10      57.86      58.05   14  
  6 HOPE REYNOLDS             11 VILLA MARIA 01-01      58.61      58.28   13  
  7 KIRA BUCHLER              10 VILLA MARIA 01-01      58.91      58.80   12  
  8 TAYLOR AMENT              10 TWIN VALLEY-03         58.55      59.27   11  
B - Final
  9 KATE LUFT                  9 NORTHERN-03            58.93      58.84    9  
 10 MARI REOTT                11 SLIPPERY ROCK-10       59.24      59.80    7  
 11 PEYTON MCNULTY             9 SCRANTON PREP-02     1:00.02    1:00.04    6  
 12 ELIZABETH BASON            9 DANVILLE-04            59.73    1:00.10    5  
 13 MEGAN LEIBFREID           10 SPRINGFIELD MONT-01    59.69    1:00.37    4  
 14 MADELINE LAUTHER          10 SHARPSVILLE-10         59.60    1:00.46    3  
 15 TAYLER GNAN                  ST. MARYS-09           59.37    1:00.49    2  
 16 KATIE KURZINSKY           11 MARIAN CATHOLIC-11     59.89    1:00.61    1  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NFHS: N   58.56        2015 LINDSEY HOREJSI - MN                       
        PIAA: S 1:01.09   3/12/2015 LAUREN BARBER, Wilmington Area-            
NF Hon. Roll:   1:02.40                                                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 ABBY GERMAN               11 FAIRVIEW-10          1:03.58    1:02.48   20  
  2 EMILY GLINECKE            12 POTTSGROVE-01        1:03.34    1:02.55   17  
  3 BROOKE ZUKOWSKI           11 KNOCH-07             1:04.34    1:03.13   16  
  4 NIKOLETTE NOLTE           10 KUTZTOWN-03          1:03.96    1:03.28   15  
  5 ANNIE O'DARE               9 GWYNEDD-MERCY-01     1:05.13    1:04.12   14  
  6 AUDREY CAMPO              11 SCRANTON PREP-02     1:05.56    1:05.42   13  
  7 CLAIRE MIKESELL           12 CLEARFIELD-09        1:06.08    1:05.56   12  
  8 KATELYN CHICK             11 VILLA MARIA 01-01    1:05.80    1:06.66   11  
B - Final
  9 CAROLINE MADIGAN          12 SAUCON VALLEY-11     1:06.69    1:07.01    9  
 10 ABBY JONES                12 KNOCH-07             1:06.41    1:07.10    7  
 11 CARRIE LENZ                9 LIGONIER VALLEY-06   1:07.18    1:07.58    6  
 12 OLIVIA FRAVEL                SELINSGROVE-04       1:08.65    1:07.92    5  
 13 BAILEY BABARSKY           12 VALLEY VIEW-02       1:08.04    1:08.25    4  
 14 ALISON CURRIE             10 SPRINGFIELD MONT-01  1:08.85    1:08.31    3  
 15 NICOLE SALADINO           12 VILLA MARIA 01-01    1:08.90    1:08.48    2  
 16 KIRSTEN STRAYER           11 BOILING SPRINGS-03   1:08.93    1:10.01    1  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NFHS: N 3:15.38        2015 CARMEL - IN                                
        PIAA: S 3:27.69   3/17/2016 GWYNEDD-MERCY ACADEMY, Gwynedd-Mercy-01    
                         H Blaser, A O'Dare, S Szekely, A Szekely          
NF Hon. Roll:   3:27.00                                                        
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 GWYNEDD-MERCY ACADEMY-01                          3:32.26    3:27.69S  40  
     1) HANNAH BLASER 12                2) ANNIE O'DARE 9                 
     3) STEPHANIE SZEKELY 11            4) ALLIE SZEKELY 12               
  2 SHADY SIDE ACADEMY-07                             3:35.95    3:33.01   34  
     1) ASHLEY AZZARELLO 11             2) CAROLINE COLVILLE 12           
     3) MEREDITH CUMMINGS 10            4) LINDSEY GRUNE 10               
  3 VILLA MARIA ACAD 01-01                            3:38.39    3:35.86   32  
     1) NINA SMITH 10                   2) GRACE CAREY 12                 
     3) SAMMY MURPHY 12                 4) KAITLYN AGGER 10               
  4 TRINITY-03                                        3:38.66    3:36.25   30  
     1) KIMMI SZAJNUK 12                2) ALEXIS MAJKA 9                 
     3) CAROLINE HILLS 12               4) SARAH WYANT 10                 
  5 NORTHERN YORK-03                                  3:37.97    3:37.83   28  
     1) CAITLYNN WEEDEN 12              2) RACHEL EBY 11                  
     3) GABBY LODOVICI 12               4) BECCA LUFT 12                  
  6 YORK SUBURBAN-03                                  3:39.39    3:39.15   26  
     1) MADIE DEVANEY 12                2) HAVANNAH SUAREZ 11             
     3) CARSON GROSS 12                 4) JENNA HUFNAGLE 11              
  7 TWIN VALLEY-03                                    3:39.11    3:39.73   24  
     1) TAYLOR AMENT 10                 2) RACHEL GEBHARD 10              
     3) REAGAN WITTORFF 9               4) HANNAH SCHLEGEL 11             
  8 CLEARFIELD-09                                     3:39.54    3:40.43   22  
     1) PAIGE MIKESELL 10               2) TALITHA NAREHOOD 10            
     3) PAIGE CONRAD 11                 4) CLAIRE MIKESELL 12             
B - Final
  9 WYOMING SEMINARY-02                               3:39.55    3:37.06   18  
     1) AVA BAUR 9                      2) JULIA BAUR 12                  
     3) PAIGE KUPSKY 12                 4) TARA KUPSKY 10                 
 10 WEST YORK-03                                      3:42.57    3:40.90   14  
     1) TAYLOR HOOVER 12                2) MAELYN ELDER 11                
     3) MEGHAN FRENCH 9                 4) MADDI STONER 10                
 11 DALLAS-02                                         3:41.29    3:41.18   12  
     1) ABBY ZOLNER 10                  2) MELINDA RATCHFORD 10           
     3) LAUREN FINNEGAN 12              4) ANNALISE CHESHIRE 10           
 12 SPRINGFIELD TOWNSHIP-01                           3:43.44    3:41.60   10  
     1) MARGRETHE LEIS 12               2) EMILY COONEY 9                 
     3) ALYSSA LORUSSO 11               4) LIZZIE NADOLSKI 11             
 13 FRANKLIN-10                                       3:41.97    3:41.70    8  
     1) MADI MATTHEWS 9                 2) LAIA CUELLO 12                 
     3) MEGHAN HAYNES 11                4) KATELYN STEIGERWALD 12         
 14 BLOOMSBURG-04                                     3:42.82    3:41.77    6  
     1) PAITON KNORR 11                 2) GABRIELA HOWELL 11             
     3) JENNA MADDEN 10                 4) HANNA EVERHART 10              
 15 NORTHGATE-07                                      3:42.10    3:44.41    4  
     1) ANNA WAGNER 11                  2) BRIANNA NOWKA 9                
     3) MAURA SCRABIS 11                4) KAREN SIDDOWAY 9               
 -- VILLA MARIA ACAD 10-10                            3:41.83         DQ  
     1) JAYNE REICHEL 12                2) KELLY FESSLER 9                
     3) SYDNEY SHERMAN 9                4) JULIA BRADFORD 10              

Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
        PIAA: S 482.80        2012 ASHLEY BUCHTER, Trinity (CH)  -0            
    Name                    Year School                 Semis     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 HOCKENBERRY, TAYLOR       11 MARS-07               334.40     439.85   20  
  2 SARVER, ERICA             11 WEST YORK-03          300.60     426.60   17  
  3 POPE, LINDSEY             12 NORTHEASTERN-03       287.30     405.20   16  
  4 VAN HORN, ASHLEY          10 HARBOR CREEK-10       278.30     403.10   15  
  5 DIGGINS, REILLY           11 QUAKER VALLEY-07      257.35     361.70   14  
  6 ELRICK, MORGAN            12 DERRY AREA-07         257.00     360.90   13  
  7 RODRIGUES, COLLEEN        11 UPPER MORELAND-01     251.30     344.80   12  
  8 MCCABE, SHANNON           10 BIG SPRING-03         254.65     344.50   11  
  9 TALORICO, AVA              9 BEAVER-07             264.20     341.45    9  
 10 SPACIANO, LEXI            11 DALLAS-02             248.15     337.30    7  
 11 DONNELLY, ERIN            12 SOUTHERN LEHIGH-11    248.70     328.80    6  
 12 WONDERLING, ALLIE            ST. MARYS-09          236.95     323.40    5  
 13 HERMANN, KAYLEE           10 UPPER MORELAND-01     238.65     321.05    4  
 14 KIRBY, BECCA              12 QUAKER VALLEY-07      245.75     318.30    3  
 15 WILLIAMS, RILEY           12 HOLY REDEEMER-02      224.50     287.40    2  
 16 ROSS, MADDY               11 DALLAS-02             221.35     283.60    1  

                       Team Rankings - Through Event 12                        
 
                              Girls - Team Scores                              
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 VILLA MARIA ACAD 01                VMA1-01         314.5
                2 GWYNEDD-MERCY ACADEMY              GMA-01          214  
                3 SHADY SIDE ACADEMY                 SSA-07          116  
                4 TWIN VALLEY                        TV-03            96  
                4 FAIRVIEW                           FAIR-10          96  
                6 YORK SUBURBAN                      YS-03            90  
                7 CLEARFIELD                         CLR-09           85  
                8 NORTHERN YORK                      NY-03            80  
                9 SCRANTON PREPARATORY SCHOOL        SCRP-02          78  
               10 TRINITY                            TRIN-03          75  
               11 VILLA MARIA ACAD 10                VM10-10          64  
               12 GROVE CITY                         GC-10            62  
               13 KNOCH                              KNOC-07          50  
               14 WYOMING SEMINARY                   WSEM-02          47  
               15 QUAKER VALLEY                      QV-07            46  
               15 SPRINGFIELD TOWNSHIP               SMC-01           46  
               15 WEST YORK                          WY-03            46  
               18 BLOOMSBURG                         BLO-04           44  
               19 DALLAS                             DAL-02           43.5
               20 HIGHLANDS                          HL-07            37  
               21 POTTSGROVE                         PG-01            33  
               22 FRANKLIN                           FRNK-10          32  
               23 NORTHGATE                          NG-07            31  
               24 DERRY AREA                         DER-07           30  
               25 NAZARETH ACADEMY                   NAZ-01           25  
               26 RIVERSIDE                          RIV-07           20  
               26 MARS                               MARS-07          20  
               28 MORAVIAN ACADEMY                   MOR-11           16  
               28 NORTHEASTERN                       NE-03            16  
               28 UPPER MORELAND                     UM-01            16  
               31 HARBOR CREEK                       HC-10            15  
               32 SOUTHERN LEHIGH                    SL-11            12  
               33 UNIONTOWN                          UNT-07           11  
               33 BIG SPRING                         BIGS-03          11  
               35 BEAVER                             BEAV-07           9  
               35 SAUCON VALLEY                      SAUV-11           9  
               35 ST MARYS                           STM-09            9  
               38 SLIPPERY ROCK                      SLIP-10           8  
               38 BLACKHAWK                          BLA-07            8  
               40 LIGONIER VALLEY                    LV-06             6  
               41 JERSEY SHORE                       JS-04             5  
               41 VALLEY VIEW                        VV-02             5  
               41 HICKORY                            HCK-10            5  
               41 DANVILLE                           DAN-04            5  
               45 SHARON                             SHRN-10           3  
               45 CARDINAL WUERL NORTH CATHOLIC      CWNC-07           3  
               45 CENTRAL CAMBRIA                    CCAM-06           3  
               48 HOLY REDEEMER                      HR-02             2  
               48 UPPER PERKIOMEN                    UP-01             2  
               48 RICHLAND                           RICH-06           2  
               48 DELAWARE COUNTY CHRISTIAN          DCC-01            2  
               52 DEER LAKES                         DL-07             1  
               52 BOILING SPRINGS                    BOS-03            1