2015 PIAA SWIMMING AND DIVING CHAMPIONSHIPS                  
                                   GIRLS AA                                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NFHS: N 1:40.73        2009 CONCORD CARONDELET  - CA                   
        PIAA: S 1:45.81        2013 VILLA MARIA ACADEMY, Villa Maria Acad      
                         E Cornell, O Tierney, L Law, S Hitchens           
NF Hon. Roll:   1:46.00                                                        
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 VILLA MARIA ACADEMY-01                            1:46.15    1:45.52S  40  
     1) CORNELL, EMILY 11               2) CHICK, KATELYN 10              
     3) GIAMPIETRO, OLIVIA 10           4) DOBSON, JULIE 12               
  2 GWYNEDD MERCY ACADEMY-01                          1:50.42    1:49.18   34  
     1) SZEKELY, ALLIE 11               2) BLASER, HANNAH 11              
     3) ZAKI, ALAINA 9                  4) SZEKELY, STEPHANIE 10          
  3 FAIRVIEW-10                                       1:49.79    1:49.51   32  
     1) TAYLOR, RACHEL 12               2) GERMAN, ABBY 10                
     3) LOESCH, STEPHANIE 12            4) SUNDBERG, KENDALL 12           
  4 TWIN VALLEY-03                                    1:50.91    1:50.65   30  
     1) AMENT, TAYLOR 9                 2) SCHLEGEL, HANNAH 10            
     3) SCHLEGEL, SAMANTHA 12           4) GEBHARD, RACHEL 9              
  5 SCHUYLKILL VALLEY-03                              1:51.89    1:51.49   28  
     1) GLASSMIRE, ALEXIS 12            2) MCDEVITT, MADELINE 12          
     3) PERSKY, MIKALA 10               4) REHRIG, RACHEL 10              
  6 YORK SUBURBAN-03                                  1:52.93    1:51.58   26  
     1) GROSS, CARSON 11                2) HUNT, MEGAN 10                 
     3) HUFNAGLE, JENNA 10              4) DEVANEY, MADIE 11              
  7 SHADY SIDE ACADEMY-07                             1:52.41    1:52.53   24  
     1) COLVILLE, CAROLINE 11           2) GRUNE, HEATHER 9               
     3) AZZARELLO, ASHLEY 10            4) LAUER, JEANNE 9                
  8 RIVERSIDE-07                                      1:53.27    1:52.86   22  
     1) KING, ERICA 10                  2) NULPH, ALANA 10                
     3) VALLI, RAENA 12                 4) KRECHOWSKI, KELLY 11           
B - Final
  9 SAINT MARYS AREA-09                               1:53.39    1:52.48   18  
     1) GNAN, TAYLER 11                 2) GECI, MANDY 9                  
     3) PONTZER, SYDNEY 11              4) WENDEL, CORI 11                
 10 QUAKER VALLEY-07                                  1:54.34    1:52.86   14  
     1) WROBLEWSKI, KATHRYN 12          2) RUSSONIELLO, ERIN 12           
     3) BESTERMAN, AMELIA 10            4) ANDREWS, MADDY 10              
 11 SOUTHERN LEHIGH-11                                1:53.42    1:52.87   12  
     1) FELDMAN, JIMI 12                2) RODRIGUEZ, RAECHEL 12          
     3) SCHIARETTA, SANTINA 12          4) KYLISH, GWYNN 9                
 12 GROVE CITY-10                                     1:54.75    1:53.65   10  
     1) DECKER, RENEE 12                2) WENDELSCHAEFER, KIMBERLY 11    
     3) REYNOLDS, ADDIE 9               4) RASTATTER, EMMA 10             
 13 DERRY AREA-07                                     1:54.06    1:55.14    8  
     1) DOMINICK, CHELSEA 12            2) BYERS, TAYLOR 12               
     3) JELLISON, DANIELLE 10           4) BROWNLEE, ALLISON 10           
 14 LEWISBURG-04                                      1:55.89    1:55.90    6  
     1) FOLEY, CAITLIN 12               2) HUMPHREY, GABBY 10             
     3) BETSOCK, COURTNEY 10            4) SNYDER, KENNEDY 12             
 -- NAZARETH ACADEMY-01                               1:54.67         DQ  
     1) HARRINGTON, MARY 12             2) SYLVESTER, ANGELA 10           
     3) GILBERT, SAMANTHA 10            4) DAVIS, JENNIFER 10             
 -- BLOOMSBURG-04                                     1:54.97         DQ  
     1) KNORR, PAITON 10                2) NEFF, KELSEY 12                
     3) EVERHART, HANNA 9               4) TREADWAY, MORIAH 12            
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NFHS: N 1:42.81        2008 DAGNY KNUTSON - ND                         
        PIAA: S 1:45.91        2014 COURTNEY HARNISH, West York                
NF Hon. Roll:   1:49.00                                                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 GROSS, CARSON             11 YORK SUBURBAN-03     1:54.39    1:51.71   20  
  2 GLINECKE, EMILY           11 POTTSGROVE-01        1:53.25    1:51.81   17  
  3 KARAM, SYDNEE             12 BETHLEHEM CATH-11    1:52.92    1:51.86   16  
  4 SCHLEGEL, HANNAH          10 TWIN VALLEY-03       1:54.18    1:53.34   15  
  5 EVERHART, HANNA            9 BLOOMSBURG-04        1:54.37    1:53.40   14  
  6 NALLS, MADISON             9 EASTERN YORK-03      1:54.57    1:54.29   13  
  7 BARTRUG, MADDIE           12 SOUTH FAYETTE-07     1:55.59    1:55.01   12  
  8 MERCER, SYDNEY            12 MILLVILLE-04         1:54.35    1:55.23   11  
B - Final
  9 MCMANUS, MAURA            10 VILLA MARIA ACAD-01  1:56.99    1:54.20    9  
 10 OSTER, MADISON            12 OCTORARA-01          1:56.31    1:54.33    7  
 11 MIKESELL, PAIGE            9 CLEARFIELD-09        1:56.45    1:54.59    6  
 12 SZEKELY, STEPHANIE        10 GWYNEDD MERCY A-01   1:55.90    1:54.85    5  
 13 OTWELL, BRIA              12 FREEPORT-07          1:57.37    1:56.59    4  
 14 SIWY, KIRSTEN             11 UPPER PERKIOMEN-01   1:57.36    1:56.88    3  
 15 BUTZLER, EMMA              9 JERSEY SHORE-04      1:56.78    1:57.30    2  
 16 VOITIK, KATIE             12 SCRANTON PREP-02     1:57.12    1:59.11    1  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        NFHS: N 1:53.82        2009 DAGNY KNUTSON -ND                          
        PIAA: S 1:59.51        2014 ALLIE SZEKELY, Gwynedd Mercy Ac            
NF Hon. Roll:   2:01.50                                                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 BARBER, LAUREN            12 WILMINGTON AREA-10   1:59.80    1:57.76S  20  
  2 SZEKELY, ALLIE            11 GWYNEDD MERCY A-01   2:00.36    1:59.46S  17  
  3 BONNETT, BAILEY           10 HIGHLANDS-07         2:05.20    2:03.49   16  
  4 ZUKOWSKI, BROOKE          10 KNOCH-07             2:10.25    2:09.67   15  
  5 HARRINGTON, MARY          12 NAZARETH ACADEMY-01  2:10.50    2:10.53   14  
  6 FOLEY, CAITLIN            12 LEWISBURG-04         2:10.60    2:10.60   13  
  7 REYNOLDS, HOPE            10 VILLA MARIA ACAD-01  2:11.87    2:11.15   12  
  8 KUPSKY, PAIGE             11 WYOMING SEMINARY-02  2:12.45    2:12.03   11  
B - Final
  9 REHRIG, RACHEL            10 SCHUYLKILL VAL-03    2:15.28    2:12.17    9  
 10 NOLTE, NIKOLETTE           9 KUTZTOWN-03          2:15.36    2:12.43    7  
 11 RUSSONIELLO, ERIN         12 QUAKER VALLEY-07     2:15.95    2:13.37    6  
 12 STONER, SAMI              11 DONEGAL-03           2:16.07    2:13.55    5  
 13 SCHLEGEL, SAMANTHA        12 TWIN VALLEY-03       2:13.25    2:13.58    4  
 14 SALADINO, NICOLE          11 VILLA MARIA ACAD-01  2:15.76    2:14.33    3  
 15 ZOLNER, ABBY               9 DALLAS-02            2:16.05    2:14.42    2  
 16 MADDEN, KATIE             12 CENTRAL COLUMBIA-04  2:16.42    2:16.58    1  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NFHS: N 21.98        2014 ABBEY WEITZEL - CA                           
        PIAA: S 22.91        2013 SARAH HICHENS, Villa Maria Acad              
NF Hon. Roll:   23.50                                                          
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 PETRAK, TAYLOR            10 ELLWOOD CITY-07        23.67      23.62   20  
  2 MIKESELL, CLAIRE          11 CLEARFIELD-09          24.05      24.03   17  
  3 CHESHIRE, ANNALISE         9 DALLAS-02              24.52      24.36   16  
  4 FORRESTER, JENNA          12 SOUTHERN LEHIGH-11     24.42      24.45   15  
  5 BISIGNANI, MIKAYLA        10 GREENSBURG CC-07       24.70      24.49   14  
  6 GIAMPIETRO, OLIVIA        10 VILLA MARIA ACAD-01    24.58      24.59   13  
  7 PAWLAK, ZOE               11 FREEPORT-07            24.82      24.80   12  
  8 NADOLSKI, LIZZIE          10 SPRINGFIELD TWP-01     24.73      24.83   11  
B - Final
  9 MCKEANEY, ALEX             9 DELCO CHRISTIAN-01     24.93      24.83    9  
 10 WYANT, SARAH               9 TRINITY-03             24.97      24.88    7  
 11 STENGEL, NICOLE           11 CARLYNTON-07           25.11      24.99    6  
 12 DECKER, RENEE             12 GROVE CITY-10          25.13      25.14    5  
 13 AMAN, LINDSEY             11 WESTMONT HILLTOP-06    25.11      25.40    4  
 14 DEVANEY, MADIE            11 YORK SUBURBAN-03       25.20      25.48    3  
 15 HEINTZELMAN, MADI         12 CENTRAL COLUMBIA-04    25.22      25.51    2  
 16 SCHMITTLE, ANNA           12 YORK SUBURBAN-03       25.21      25.58    1  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NFHS: N 51.70        2014 BEATA NELSON - WI                            
        PIAA: S 53.50        2012 MARGARET GRUBER, Mars Area                   
NF Hon. Roll:   55.50                                                          
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 FABBRI, ALEXA             12 VILLA JOSEPH MAR-01    56.06      55.04   20  
  2 BOWMAN, SABRINA           11 SAINT JOSEPH-07        57.47      56.71   17  
  3 PHILLIPS, MOLLY           12 MERCYHURST PREP-10     57.37      57.19   16  
  4 COCHRAN, JESSICA             YOUGH-07               57.45      57.49   15  
  5 DOBSON, JULIE             12 VILLA MARIA ACAD-01    58.56      58.17   14  
  6 AGGER, KAITLYN             9 VILLA MARIA ACAD-01    58.66      58.38   13  
  7 BUTZLER, EMMA              9 JERSEY SHORE-04        59.25      59.15   12  
  8 GERMAN, ABBY              10 FAIRVIEW-10            59.07      59.36   11  
B - Final
  9 CLARK, MARY KATHERINE     10 VILLA MARIA ACAD-01    59.88      59.23    9  
 10 AZZARELLO, ASHLEY         10 SHADY SIDE ACAD-07     59.49      59.38    7  
 11 GLASSMIRE, ALEXIS         12 SCHUYLKILL VAL-03      59.51      59.47    6  
 12 JELLISON, DANIELLE        10 DERRY AREA-07          59.54    1:00.22    5  
 13 ZOLNER, ABBY               9 DALLAS-02            1:00.55    1:00.32    4  
 14 DONLON, CATHERINE         10 SCRANTON PREP-02     1:00.79    1:00.45    3  
 15 BESTERMAN, AMELIA         10 QUAKER VALLEY-07     1:00.51    1:00.56    2  
 16 MADDEN, JENNA              9 CENTRAL COLUMBIA-04  1:00.39    1:00.67    1  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NFHS: N 1:31.18        2012 BAYLOR - TN                                
        PIAA: S 1:36.39        2012 VILLA MARIA ACADEMY, Villa Marie Acad      
                         S Hitchens, J Dobson, K Alvanos, J Murphy         
NF Hon. Roll:   1:36.80                                                        
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 VILLA MARIA ACADEMY-01                            1:37.71    1:37.20   40  
     1) MCMANUS, MAURA 10               2) GIAMPIETRO, OLIVIA 10          
     3) CORNELL, EMILY 11               4) DOBSON, JULIE 12               
  2 FAIRVIEW-10                                       1:40.31    1:40.05   34  
     1) TAYLOR, RACHEL 12               2) LOESCH, STEPHANIE 12           
     3) SUNDBERG, KENDALL 12            4) GERMAN, ABBY 10                
  3 TRINITY-03                                        1:41.08    1:40.16   32  
     1) SZAJNUK, KIMMI 11               2) HILLS, CAROLINE 11             
     3) COMITALE, ELLEN 12              4) WYANT, SARAH 9                 
  4 SCHUYLKILL VALLEY-03                              1:41.53    1:40.41   30  
     1) GLASSMIRE, ALEXIS 12            2) HART, LAUREN 9                 
     3) REHRIG, RACHEL 10               4) PERSKY, MIKALA 10              
  5 DALLAS-02                                         1:41.54    1:41.32   28  
     1) AUGUSTINE, KAYLIN 12            2) RATCHFORD, MELINDA 9           
     3) ZOLNER, ABBY 9                  4) CHESHIRE, ANNALISE 9           
  6 YORK SUBURBAN-03                                  1:41.80    1:41.78   26  
     1) SCHMITTLE, ANNA 12              2) DEVANEY, MADIE 11              
     3) ZORTMAN, CARA 10                4) WALKER, KEELIE 9               
  7 BLOOMSBURG-04                                     1:41.92    1:41.79   24  
     1) KNORR, PAITON 10                2) YOCUM, LAUREN 11               
     3) TREADWAY, MORIAH 12             4) EVERHART, HANNA 9              
  8 SAINT MARYS AREA-09                               1:41.68    1:42.86   22  
     1) WENDEL, CORI 11                 2) GNAN, TAYLER 11                
     3) MCANANY, LAUREN 12              4) GECI, MANDY 9                  
B - Final
  9 SOUTHERN LEHIGH-11                                1:41.93    1:41.31   18  
     1) RODRIGUEZ, RAECHEL 12           2) KYLISH, GWYNN 9                
     3) TALECKI, SAMANTHA 9             4) FORRESTER, JENNA 12            
 10 SPRINGFIELD TOWNSHIP-01                           1:42.75    1:41.43   14  
     1) LEIBFREID, MEGAN 9              2) LEIS, MARGRETHE 11             
     3) LORUSSO, ALYSSA 10              4) NADOLSKI, LIZZIE 10            
 11 RIVERSIDE-07                                      1:41.97    1:41.69   12  
     1) KING, ERICA 10                  2) NULPH, ALANA 10                
     3) VALLI, RAENA 12                 4) KRECHOWSKI, KELLY 11           
 12 SCRANTON PREPARATORY-02                           1:42.49    1:41.89   10  
     1) DONLON, CATHERINE 10            2) CAMPO, AUDREY 10               
     3) VOITIK, KATIE 12                4) LANZENDORFER, LAUREN 9         
 13 VILLA MARIA ACADEMY (ERIE)-10                     1:42.29    1:42.26    8  
     1) LYNCH, KATHLEEN 10              2) KAVENEY, RACHEL 10             
     3) FEHR, KELLY 11                  4) REICHEL, JAYNE 11              
 14 CLEARFIELD-09                                     1:42.85    1:42.47    6  
     1) MIKESELL, PAIGE 9               2) NAREHOOD, TALITHA 9            
     3) CONRAD, PAIGE 10                4) MIKESELL, CLAIRE 11            
 15 INDIANA-07                                        1:43.34    1:42.54    4  
     1) PACCAPANICCIA, ANNA 12          2) HENDERSON, SARAH 11            
     3) O'NEAL, ELIZA 12                4) MANGES, SOPHIE 11              
 16 DERRY AREA-07                                     1:43.47    1:43.66    2  
     1) BYERS, TAYLOR 12                2) WAXTER, KELSEY 9               
     3) JELLISON, DANIELLE 10           4) BROWNLEE, ALLISON 10           

Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NFHS: N 47.82        2014 ABBEY WEITZEL - CA                           
        PIAA: S 49.57        2013 ADRIANA GRABSKI, Mifflinburg                 
NF Hon. Roll:   51.20                                                          
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 FABBRI, ALEXA             12 VILLA JOSEPH MAR-01    52.42      50.64   20  
  2 BLASER, HANNAH            11 GWYNEDD MERCY A-01     52.03      50.91   17  
  3 PETRAK, TAYLOR            10 ELLWOOD CITY-07        52.13      51.23   16  
  4 MCMANUS, MAURA            10 VILLA MARIA ACAD-01    53.20      52.24   15  
  5 WAREHAM, SYDNEY           12 DONEGAL-03             53.61      52.77   14  
  6 FORRESTER, JENNA          12 SOUTHERN LEHIGH-11     53.56      52.82   13  
  7 MIKESELL, PAIGE            9 CLEARFIELD-09          53.17      53.05   12  
  8 TAYLOR, RACHEL            12 FAIRVIEW-10            53.89      54.11   11  
B - Final
  9 GRUNE, LINDSEY             9 SHADY SIDE ACAD-07     53.96      53.13    9  
 10 BARTRUG, MADDIE           12 SOUTH FAYETTE-07       54.13      53.53    7  
 11 SIWY, KIRSTEN             11 UPPER PERKIOMEN-01     54.39      53.58    6  
 12 BROWNLEE, ALLISON         10 DERRY AREA-07          54.12      53.84    5  
 13 MARZOLF, MALLORY          10 DEER LAKES-07          54.68      53.98    4  
 14 CHICK, KATELYN            10 VILLA MARIA ACAD-01    54.66      54.05    3  
 15 GLASSMIRE, ALEXIS         12 SCHUYLKILL VAL-03      54.34      54.08    2  
 16 AHL, ALLISON               9 CORRY-10               54.31      54.50    1  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NFHS: N 4:34.78        2008 DAGNY KNUTSON - ND                         
        PIAA: S 4:40.04        2014 COURTNEY HARNISH, West York                
NF Hon. Roll:   4:50.00                                                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 BONNETT, BAILEY           10 HIGHLANDS-07         4:57.53    4:52.89   20  
  2 SCHLEGEL, HANNAH          10 TWIN VALLEY-03       4:58.27    4:54.29   17  
  3 OSTER, MADISON            12 OCTORARA-01          5:03.72    5:01.06   16  
  4 OTWELL, BRIA              12 FREEPORT-07          5:02.49    5:01.73   15  
  5 KARAM, SYDNEE             12 BETHLEHEM CATH-11    5:06.76    5:04.48   14  
  6 SZEKELY, STEPHANIE        10 GWYNEDD MERCY A-01   5:08.29    5:04.70   13  
  7 GROSS, CARSON             11 YORK SUBURBAN-03     5:03.72    5:05.79   12  
  8 NALLS, MADISON             9 EASTERN YORK-03      5:07.80    5:08.82   11  
B - Final
  9 EVERHART, HANNA            9 BLOOMSBURG-04        5:08.46    5:04.82    9  
 10 VOITIK, KATIE             12 SCRANTON PREP-02     5:12.25    5:07.57    7  
 11 AGGER, KAITLYN             9 VILLA MARIA ACAD-01  5:14.46    5:07.67    6  
 12 CAREY, GRACE              11 VILLA MARIA ACAD-01  5:09.11    5:10.34    5  
 13 LUND, EMILY               10 NAZARETH ACADEMY-01  5:16.13    5:11.93    4  
 14 GNAN, TAYLER              11 ST. MARYS-09         5:18.89    5:16.15    3  
 15 MYERS, ALYSSA             12 VILLA MARIA ACAD-01  5:17.64    5:16.98    2  
 16 TAKOCH, DELANEY           10 HICKORY-10           5:18.17    5:18.23    1  
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NFHS: N 51.43        2012 OLIVIA SMOLIGA - IL                          
        PIAA: S 53.80        2014 ALLIE SZEKELY, Gwynedd Mercy Ac              
NF Hon. Roll:   55.10                                                          
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 SZEKELY, ALLIE            11 GWYNEDD MERCY A-01     53.94      54.02   20  
  2 CORNELL, EMILY            11 VILLA MARIA ACAD-01    55.79      55.94   17  
  3 FOLEY, CAITLIN            12 LEWISBURG-04           57.68      57.55   16  
  4 BOWMAN, SABRINA           11 SAINT JOSEPH-07        58.33      58.02   15  
  5 REYNOLDS, HOPE            10 VILLA MARIA ACAD-01    58.27      58.17   14  
  6 TAYLOR, RACHEL            12 FAIRVIEW-10            59.63      58.74   12.5
  6 MERCER, SYDNEY            12 MILLVILLE-04           59.45      58.74   12.5
  8 LYNCH, KATHLEEN           10 VILLA MARIA ACAD-10    59.02      59.25   11  
B - Final
  9 AZZARELLO, ASHLEY         10 SHADY SIDE ACAD-07   1:00.83      58.69    9  
 10 HARRINGTON, MARY          12 NAZARETH ACADEMY-01    59.87      59.66    7  
 11 COCHRAN, JESSICA             YOUGH-07               59.97      59.73    6  
 12 KURZINSKY, KATIE          10 MARIAN CATHOLIC-11   1:00.22      59.93    5  
 13 NOLL, SARAH               10 RINGGOLD-07          1:00.98    1:00.27    4  
 14 HENDERSON, SARAH          11 INDIANA-07           1:01.12    1:00.38    3  
 15 CHESHIRE, ANNALISE         9 DALLAS-02            1:00.70    1:01.52    2  
 16 AMENT, TAYLOR              9 TWIN VALLEY-03       1:01.08    1:01.68    1  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NFHS: N   58.75        2009 KASEY CARLSON - CA                         
        PIAA: S 1:02.10   3/12/2015 LAUREN BARBER, Wilmington Area-            
NF Hon. Roll:   1:02.80                                                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 BARBER, LAUREN            12 WILMINGTON AREA-10   1:02.10    1:01.09S  20  
  2 GLINECKE, EMILY           11 POTTSGROVE-01        1:04.14    1:03.04   17  
  3 ZUKOWSKI, BROOKE          10 KNOCH-07             1:05.52    1:05.01   16  
  4 BLASER, HANNAH            11 GWYNEDD MERCY A-01   1:07.29    1:05.55   15  
  5 NOLTE, NIKOLETTE           9 KUTZTOWN-03          1:05.69    1:06.14   14  
  6 HUNT, MEGAN               10 YORK SUBURBAN-03     1:07.54    1:06.92   13  
  7 JONES, ABBIE              11 KNOCH-07             1:07.57    1:07.90   12  
  8 RODRIGUEZ, RAECHEL        12 SOUTHERN LEHIGH-11   1:07.58    1:08.59   11  
B - Final
  9 MADIGAN, CAROLINE         11 SAUCON VALLEY-11     1:08.14    1:06.84    9  
 10 CHICK, KATELYN            10 VILLA MARIA ACAD-01  1:08.06    1:07.02    7  
 11 GERMAN, ABBY              10 FAIRVIEW-10          1:07.69    1:07.17    6  
 12 SALADINO, NICOLE          11 VILLA MARIA ACAD-01  1:07.84    1:07.27    5  
 13 CARMAZZI, BROOKE           9 NORTH CATHOLIC-07    1:08.25    1:07.84    4  
 14 NESTOR, MADISON              YOUGH-07             1:07.85    1:07.85    3  
 15 RUSSONIELLO, ERIN         12 QUAKER VALLEY-07     1:08.09    1:07.91    2  
 16 ADAMS, AMY                12 STRONG VINCENT-10    1:08.16    1:08.80    1  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NFHS: N 3:20.42        2013 CONCORD CARONDELET - CA                    
        PIAA: S 3:28.90        2013 VILLA MARIA ACADEMY, Villa Marie Acad      
                         M O'Brien, L Law, S Hitchens, J Dobson            
NF Hon. Roll:   3:30.00                                                        
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 VILLA MARIA ACADEMY-01                            3:32.70    3:28.99   40  
     1) GIAMPIETRO, OLIVIA 10           2) DOBSON, JULIE 12               
     3) CORNELL, EMILY 11               4) MCMANUS, MAURA 10              
  2 GWYNEDD MERCY ACADEMY-01                          3:35.74    3:29.70   34  
     1) BLASER, HANNAH 11               2) CURLEY, MARY KATE 12           
     3) SZEKELY, STEPHANIE 10           4) SZEKELY, ALLIE 11              
  3 SHADY SIDE ACADEMY-07                             3:37.78    3:34.58   32  
     1) AZZARELLO, ASHLEY 10            2) COLVILLE, CAROLINE 11          
     3) CUMMINGS, MEREDITH 9            4) GRUNE, LINDSEY 9               
  4 YORK SUBURBAN-03                                  3:38.79    3:38.27   30  
     1) SCHMITTLE, ANNA 12              2) GROSS, CARSON 11               
     3) DEVANEY, MADIE 11               4) HUNT, MEGAN 10                 
  5 DALLAS-02                                         3:41.32    3:39.96   28  
     1) AUGUSTINE, KAYLIN 12            2) FINNEGAN, LAUREN 11            
     3) ZOLNER, ABBY 9                  4) CHESHIRE, ANNALISE 9           
  6 CENTRAL COLUMBIA-04                               3:41.14    3:40.74   26  
     1) MADDEN, JENNA 9                 2) PRICE, SYDNEY 11               
     3) MADDEN, KATIE 12                4) HEINTZELMAN, MADI 12           
  7 TRINITY-03                                        3:42.50    3:42.02   24  
     1) SZAJNUK, KIMMI 11               2) HILLS, CAROLINE 11             
     3) BRENNER, MADDIE 10              4) WYANT, SARAH 9                 
  8 CLEARFIELD-09                                     3:40.90    3:42.56   22  
     1) MIKESELL, PAIGE 9               2) NAREHOOD, TALITHA 9            
     3) CONRAD, PAIGE 10                4) MIKESELL, CLAIRE 11            
B - Final
  9 SPRINGFIELD TOWNSHIP-01                           3:43.13    3:41.03   18  
     1) LEIS, MARGRETHE 11              2) MUNGER, CARLY 10               
     3) LORUSSO, ALYSSA 10              4) NADOLSKI, LIZZIE 10            
 10 SOUTHERN LEHIGH-11                                3:43.69    3:41.16   14  
     1) TALECKI, SAMANTHA 9             2) SCHIARETTA, SANTINA 12         
     3) GEIS, ZOE 11                    4) FORRESTER, JENNA 12            
 11 NAZARETH ACADEMY-01                               3:42.82    3:41.23   12  
     1) LUND, EMILY 10                  2) GILBERT, SAMANTHA 10           
     3) BELECANECH, LAUREN 11           4) HARRINGTON, MARY 12            
 12 NORTHERN YORK-03                                  3:43.74    3:42.97   10  
     1) LODOVICI, GABBY 11              2) EBY, RACHEL 10                 
     3) STRINE, JENN 12                 4) WEEDEN, CAIT 11                
 13 BLACKHAWK-07                                      3:44.92    3:43.85    8  
     1) FOGLE, SKYE 9                   2) PEACE, CAITLYN 11              
     3) BAIN, ERIN 11                   4) PUGLIA, MARCELLA 9             
 14 WEST YORK-03                                      3:44.58    3:45.40    6  
     1) STONER, MADDI 9                 2) KELLER, CLAUDIA 10             
     3) ELDER, MAELYN 10                4) HOOVER, TAYLOR 11              
 15 FRANKLIN AREA-10                                  3:47.13    3:46.29    4  
     1) STEIGERWALD, EMILY 9            2) EMERSON, MEGAN 12              
     3) HAYNES, MEGHAN 10               4) STEIGERWALD, KATELYN 11        
 16 SOUTH FAYETTE-07                                  3:47.26    3:46.60    2  
     1) BARTRUG, MADDIE 12              2) HERTZLER, SARAH 12             
     3) HESTAD, EMMA 11                 4) COLUSSY, JOCELYN 11            

Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
        PIAA: S 482.80        2012 ASHLEY BUCHTER, Trinity (CH)  -0            
    Name                    Year School                 Semis     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 HOCKENBERRY, TAYLOR       10 MARS-07               318.30     426.75   20  
  2 HART, BRITTANY            12 RIVERSIDE-07          292.65     411.30   17  
  3 SARVER, ERICA             10 WEST YORK-03          292.00     411.20   16  
  4 SAGL, NICOLE              12 ALLENTOWN CC-11       293.05     410.60   15  
  5 BROWNLEE, ALLISON         10 DERRY AREA-07         270.25     387.20   14  
  6 WONDERLING, ALLIE         11 ST. MARYS-09          268.15     385.95   13  
  7 ELRICK, MORGAN            11 DERRY AREA-07         276.80     385.70   12  
  8 STEBICK, MAGGIE           12 UNION CITY-10         287.10     381.40   11  
  9 DIGGINS, REILLY           10 QUAKER VALLEY-07      277.65     381.00    9  
 10 POPE, LINDSEY             11 NORTHEASTERN-03       267.90     380.10    7  
 11 MELANI, TIFFANY           12 SOUTH PARK-07         256.65     350.70    6  
 12 CHAMBERS, SHANNON         12 UPPER MORELAND-01     255.90     350.30    5  
 13 VAN HORN, ASHLEY           9 HARBOR CREEK-10       257.45     345.45    4  
 14 DONNELLY, ERIN            11 SOUTHERN LEHIGH-11    239.95     332.90    3  
 15 DIRIENZO, DOMINIQUE       12 ARCHBISHOP WOOD-12    251.40     331.05    2  
 16 WILLIAMS, RILEY           11 HOLY REDEEMER-02      247.75     316.25    1  
 
                              Girls - Team Scores                              
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 VILLA MARIA ACADEMY                VMA01-01        267  
                2 GWYNEDD MERCY ACADEMY              GWYND-01        155  
                3 YORK SUBURBAN                      YKSUB-03        131  
                4 FAIRVIEW                           FAIRV-10        106.5
                5 SOUTHERN LEHIGH                    SLEHI-11         86  
                6 SHADY SIDE ACADEMY                 SSACD-07         81  
                7 DALLAS                             DALLS-02         80  
                8 SCHUYLKILL VALLEY                  SVALL-03         75  
                9 TWIN VALLEY                        TWINV-03         67  
               10 TRINITY                            TRNTY-03         63  
               10 CLEARFIELD                         CLRFD-09         63  
               12 SAINT MARYS AREA                   SMARY-09         56  
               13 RIVERSIDE                          RIVER-07         51  
               14 BLOOMSBURG                         BLOOM-04         47  
               15 DERRY AREA                         DERRY-07         46  
               16 KNOCH                              KNOCH-07         43  
               16 SPRINGFIELD TOWNSHIP               SPNGT-01         43  
               18 VILLA JOSEPH MARIE                 VJMAR-01         40  
               19 NAZARETH ACADEMY                   NAZAC-01         37  
               20 HIGHLANDS                          HIGHL-07         36  
               21 LEWISBURG                          LWSBG-04         35  
               22 POTTSGROVE                         PTTSG-01         34  
               23 QUAKER VALLEY                      QUAKV-07         33  
               24 FREEPORT AREA                      FREEP-07         31  
               25 CENTRAL COLUMBIA                   CCLMB-04         30  
               26 WEST YORK                          WYORK-03         22  
               27 SCRANTON PREPARATORY               SCRPR-02         21  
               27 SOUTH FAYETTE                      SFAYE-07         21  
               29 MARS AREA                          MARS-07          20  
               30 VILLA MARIA ACADEMY (ERIE)         VMA10-10         19  
               31 MERCYHURST PREP                    MERCY-10         16  
               32 ALLENTOWN CENTRAL CATHOLIC         ACC-11           15  
               32 GROVE CITY                         GROVE-10         15  
               34 JERSEY SHORE                       JRSYS-04         14  
               35 WYOMING SEMINARY                   WYOSM-02         11  
               35 UNION CITY                         UCITY-10         11  
               37 NORTHERN YORK                      NYORK-03         10  
               38 SAUCON VALLEY                      SAUCN-11          9  
               38 UPPER PERKIOMEN                    UPERK-01          9  
               40 BLACKHAWK                          BLACK-07          8  
               41 INDIANA                            INDNA-07          7  
               41 NORTHEASTERN                       NESTN-03          7  
               43 SOUTH PARK                         SPARK-07          6  
               43 CARLYNTON                          CRLYN-07          6  
               45 UPPER MORELAND                     UMORE-01          5  
               46 FRANKLIN AREA                      FRANK-10          4  
               46 RINGGOLD                           RINGG-07          4  
               46 WESTMONT HILLTOP                   WESMO-06          4  
               46 DEER LAKES                         DRLAK-07          4  
               46 HARBOR CREEK                       HARBO-10          4  
               51 ARCHBISHOP WOOD                    AWOOD-12          2  
               52 HOLY REDEEMER                      HRDMR-02          1  
               52 HICKORY                            HICKO-10          1  
               52 CORRY AREA                         CORRY-10          1  
               52 STRONG VINCENT                     SVINC-10          1