Boys Basketball Champs - PIAA Class AAAA

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1984 Williamsport Erie Prep 68-61  
1985 Carlisle Brashear 74-64  
1986 Carlisle Kiski Area 51-49  
1987 Carlisle Meadville 48-47  
1988 Carlisle Pittsburgh Central Catholic 80-54  
1989 Chester Brashear 72-57  
1990 Glen Mills Ringgold 76-74  
1991 Glen Mills Altoona 81-75  
1992 Steelton-Highspire Punxsutawney 58-49  
1993 Erie Prep Hazleton 41-30  
1994 Chester Erie Prep 69-65  
1995 Ringgold Williamsport 71-66  
1996 Lower Merion Erie Prep 48-43  
1997 Plymouth-Whitemarsh Franklin Regional 50-45  
1998 Harrisburg New Castle 69-53  
1999 Williamsport Erie McDowell 64-40  
2000 Chester Uniontown 73-48  
2001 Coatesville Schenley 70-57 Brackets
2002 Harrisburg Uniontown 69-62 Brackets
2003 State College Chester 76-71 Brackets
2004 Penn Hills Parkland 57-48 Brackets
2005 Chester Lower Merion 74-61 Brackets
2006 Lower Merion Schenley 60-58 Brackets
2007 Schenley Chester 78-71 Brackets
2008 Chester Norristown 81-77 Brackets
2009 Penn Wood William Penn 72-53 Brackets
2010 Plymouth-Whitemarsh Penn Wood 58-51 Brackets
2011 Chester Mt. Lebanon 72-60 OT Brackets
2012 Chester Lower Merion 59-33 Brackets
2013 Lower Merion Chester 63-47 Brackets
2014 New Castle LaSalle College 52-39 Brackets

Boys Basketball Champs - PIAA Class AAA

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1920 Harrisburg Technical Bellevue 38-34  
1921 McKeesport Williamsport 24-21  
1922 Mahanoy City Harrisburg Technical 22-17  
1923 Nanticoke Monessen 23-21  
1924 Homestead Nanticoke 32-21  
1925 Uniontown Williamsport 21-14  
1926 Nanticoke Erie East 44-25  
1927 Steelton Sharon 34-26  
1928 Hazleton Lewistown 35-31  
1929 Hazleton Sharon 34-22  
1930 Sharon Lower Merion 18-14  
1931 North Braddock Scott Lower Merion 28-15  
1932 Old Forge Erie Strong Vincent 24-19  
1933 Lower Merion Altoona 21-16  
1934 Pittsburgh South Reading 42-17  
1935 Allentown Rankin 32-19  
1936 Newport Township New Castle 36-34  
1937 Pittsburgh South Newport Township 38-28  
1938 Hazleton Altoona 29-27  
1939 Homestead Lower Merion 29-24  
1940 Lebanon Conemaugh 37-32  
1941 Lower Merion Duquesne 32-24  
1942 Lower Merion Sharon 32-27  
1943 Lower Merion Farrell 29-28  
1944 Duquesne Hazleton 43-35  
1945 Allentown Donora 40-38  
1946 Allentown (title vacated) Homestead 45-27  
1947 Allentown (title vacated) Duquesne 46-42  
1948 Norristown Ford City 30-23  
1949 Aliquippa York 63-51  
1950 Homestead Swoyerville 48-42  
1951 Allentown Farrell 66-55  
1952 Farrell Coatesville 63-55  
1953 Yeadon Sharon 55-43  
1954 Farrell Chester 63-52  
1955 McKeesport Chester 54-48  
1956 Farrell Palmerton 57-45  
1957 Sharon Chester 59-50  
1958 Haverford Altoona 67-45  
1959 Farrell Chester 76-66  
1960 Farrell Radnor 61-40  
1961 Nanticoke Hickory 56-46  
1962 Uniontown Norristown 90-57  
1963 Plymouth-Whitemarsh Norwin 74-54  
1964 Uniontown Plymouth-Whitemarsh 62-51  
1965 Midland Steelton-Highspire 90-61  
1966 Schenley Chester 74-64  
1967 Ambridge Chester 93-61  
1968 Laurel Highlands Cheltenham 63-56  
1969 Farrell Steelton-Highspire 61-50  
1970 Beaver Falls Haverford 82-58  
1971 Schenley Norristown 77-60  
1972 Farrell Chester 56-55  
1973 General Braddock Reading 63-62  
1974 Abington Peabody 53-48  
1975 Schenley Abington 65-64  
1976 Fifth Avenue Norristown 53-42  
1977 Fox Chapel Steelton-Highspire 81-71  
1978 Schenley Lebanon 51-50  
1979 Valley Allentown Allen 72-66  
1980 Erie Prep Allentown Allen 50-40  
1981 Uniontown Springfield Delco 73-61  
1982 Whitehall New Castle 42-38  
1983 Chester McKeesport 82-66  
1984 Allentown C.C. Hampton 72-53  
1985 Erie Strong Vincent Nanticoke 70-53  
1986 Allentown C.C. Aliquippa 65-54  
1987 York Catholic Aliquippa 63-54  
1988 Seton-LaSalle Milton 77-72  
1989 Aliquippa Allentown C.C. 78-75  
1990 York Catholic Perry 63-52  
1991 Perry Pottstown 67-61  
1992 Blackhawk Strath Haven 71-55  
1993 Pottstown Valley 85-66  
1994 Beaver Falls Academy Park 65-59  
1995 Blackhawk Pottstown 64-59  
1996 Blackhawk Valley View 67-55  
1997 Susquehanna Township Lewistown 64-45  
1998 Steelton-Highspire Chartiers Valley 69-45  
1999 Blackhawk Holy Ghost Prep 66-43  
2000 Steelton-Highspire Blackhawk 68-56  
2001 Franklin Allentown C.C. 58-50, OT Brackets
2002 Kennett West Mifflin 72-51 Brackets
2003 Lancaster Catholic Perry 75-59 Brackets
2004 Moon Holy Ghost Prep 52-50 Brackets
2005 Steelton-Highspire Johnstown 70-48 Brackets
2006 Franklin Communications Tech 74-63 Brackets
2007 General McLane Greencastle-Antrim 57-55 Brackets
2008 Steelton-Highspire Susquehanna Township 65-52 Brackets
2009 Archbishop Carroll Greensburg Salem 75-54 Brackets
2010 Neumann-Goretti Chartiers Valley 65-63 Brackets
2011 Neumann-Goretti Montour 55-45 Brackets
2012 Neumann-Goretti Montour 48-45 Brackets
2013 Imhotep Charter Archbishop Carroll 54-45 Brackets
2014 Neumann-Goretti Susquehanna Township 64-57, OT Brackets

Boys Basketball Champs - PIAA Class AA

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1945 McAdoo Conneautville 52-28  
1946 Fell Township Stoneycreek Township 37-34  
1947 Irwin Weatherly 45-38  
1948 Irwin Bridgeport 49-34  
1949 Kane Ashley 45-44  
1950 Kutztown Irwin 48-47  
1951 Kutztown Avalon 51-48  
1952 Avalon Kutztown 64-62  
1953 Irwin Ashley 73-51  
1954 Irwin Mount Penn 61-55  
1955 Wampum Fountain Hill 73-61  
1956 Fountain Hill East Pittsburgh 63-53  
1957 Fountain Hill Shannock Valley 72-64  
1958 Wampum Columbia 82-64  
1959 Kutztown West Middlesex 61-54 ??  
1960 Wampum Montrose 57-51  
1961 Fort Cherry St. Clair 51-41  
1962 Darby Township Mercer 51-42  
1963 Darby-Colwyn Mercer 61-45  
1964 Montrose Mercer 73-65  
1965 Northern Cambria Montrose 78-69  
1966 Mercer Darby-Colwyn 55-52  
1967 Mercer Montrose 61-52  
1968 Middletown East Brady 78-48  
1969 Mansfield Frazier 65-43  
1970 Avon Grove Mohawk 73-50  
1971 Midland Camp Hill 61-52  
1972 Darby-Colwyn Monaca 64-54  
1973 Midland Bristol 84-77  
1974 Midland Exeter 58-52  
1975 Bristol Midland 49-47  
1976 Midland Holy Ghost Prep 51-50  
1977 Cocalico Mercer 75-59  
1978 York Catholic Northgate 57-56  
1979 York Catholic Ford City 69-48  
1980 Susquehanna Greensburg C.C. 71-62  
1981 Central Columbia Carlynton 49-46  
1982 Bishop Boyle Northern Lehigh 78-67  
1983 Sto-Rox Tamaqua 71-64  
1984 Washington Delone Catholic 45-43  
1985 Bishop Shanahan Bishop McCort 52-46  
1986 Washington Wilkes-Barre GAR 68-50  
1987 Columbia Windber 49-43  
1988 Girard Eastern 81-62  
1989 Delone Catholic Brentwood 68-61  
1990 Girard Wilkes-Barre GAR 59-49  
1991 Mercyhurst Prep Wilkes-Barre GAR 58-55  
1992 Carlynton Trinity (Dist. 3) 52-47  
1993 Carbondale George Jr. Republic 65-63  
1994 Aliquippa Carbondale 60-57  
1995 Shady Side Academy Annville-Cleona 90-75  
1996 George Jr. Republic Reading Central Catholic 61-59  
1997 Aliquippa Wilkes-Barre Meyers 57-50  
1998 George Jr. Republic Reading Central Catholic 62-52  
1999 Annville-Cleona Quaker Valley 69-57, 2OT  
2000 Shady Side Academy Halifax 55-50  
2001 Trinity (Dist. 3) Aliquippa 79-65 Brackets
2002 Bishop Hannan Sto-Rox 70-68 Brackets
2003 Trinity (Dist. 3) Sto-Rox 66-49 Brackets
2004 Sto-Rox Trinity (Dist. 3) 62-53 Brackets
2005 Beaver Falls York Catholic 71-59 Brackets
2006 Prep Charter Beaver Falls 82-51 Brackets
2007 Prep Charter Aliquippa 68-66 Brackets
2008 Jeannette Strawberry Mansion 76-72 Brackets
2009 Imhotep Charter North Catholic 75-67, 2OT Brackets
2010 South Fayette Strawberry Mansion 49-47 Brackets
2011 Imhotep Charter Greensburg Central Catholic 67-34 Brackets
2013 Beaver Falls Holy Cross 69-63 Brackets
2013 Beaver Falls Holy Cross 69-63 Brackets
2014 Constitution Seton-LaSalle 61-59 Brackets

Boys Basketball Champs - PIAA Class A

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1951 Fredonia Mount Joy 49-43  
1952 Jenkintown Coudersport 83-58  
1953 Jenkintown Centre Hall 88-51  
1954 West Middlesex Mount Joy 74-58  
1955 Fredonia Freeland 50-44  
1956 Jenkintown Williamsburg 79-66  
1957 Fleetwood Williamsburg 64-63  
1958 Williamsburg Jenkintown 49-45  
1959 West Reading Lilly-Washington 74-55  
1960 West Reading Commodore Perry 84-75  
1961 West Reading Williamsport 69-48  
1962 Jim Thorpe Clarion 51-40  
1963 Rothrock Jim Thorpe 43-41  
1964 Conshohockon Coudersport 63-48  
1965 Conneaut Lake Lykens 66-54  
1966 Williamsburg Jim Thorpe 89-55  
1967 Darby Township Union-Rimersburg 51-44  
1968 Mount Penn Williamsburg 62-61  
1969 Elk Lake Laurel Valley 71-52  
1970 St. Clair Laurel Valley 76-58  
1971 Mount Penn Laurel Valley 66-41  
1972 Mount Penn Karns City 58-47  
1973 Freeland MMI Allegheny-Clarion Valley 77-71  
1974 Holy Ghost Prep Union-Rimersburg 63-48  
1975 Darby Township Rockwood 57-28  
1976 Bishop Klonowski Uniontown St. John 81-78  
1977 Elk Lake Shanksville 94-60  
1978 Geibel Darby Township 66-53  
1979 St. Pius X Conemaugh Township 57-51  
1980 East Brady Darby Township 72-66  
1981 Milton Hershey Laurel Valley 52-49  
1982 Monaca Elk Lake 57-48  
1983 Northwest Karns City 58-45  
1984 Northwest Cornell 48-38  
1985 Reading Central Catholic Midland 55-47  
1986 Kennedy Christian Bristol 55-44  
1987 Kennedy Christian Millersburg 64-58  
1988 Monessen Bristol 62-60  
1989 Monessen Trinity (Dist. 3) 73-67  
1990 Lourdes Regional Kennedy Christian 55-54  
1991 Clairton Scotland School 85-76  
1992 Duquesne Scotland School 87-72  
1993 Duquesne Loyalsock 70-60  
1994 Scotland School Duquesne 45-43  
1995 Scotland School Juniata Valley 73-42  
1996 Juniata Valley Bishop O'Hara 60-43  
1997 Sewickley Academy Schuylkill Haven 52-45  
1998 Kennedy Christian Reading Holy Name 51-48  
1999 Kennedy Christian Bishop Hannan 78-51  
2000 Kennedy Christian Bishop Hannan 64-57, OT  
2001 Kennedy Christian Fairfield 87-45 Brackets
2002 Scotland School Kennedy Catholic 69-50 Brackets
2003 Scotland School Union 80-59 Brackets
2004 Bishop O'Reilly Sewickley Academy 70-54 Brackets
2005 Bishop O'Reilly Kennedy Catholic 65-61 Brackets
2006 Elk County Catholic Bishop Hannan 71-61 Brackets
2007 Reading C.C. DuBois Central Catholic 58-33 Brackets
2008 Serra Catholic Freire Charter 67-66 Brackets
2009 Girard College Kennedy Catholic 80-70 Brackets
2010 Sewickley Academy Reading C.C. 43-35 Brackets
2011 MCS Charter Lincoln Park 70-55 Brackets
2012 Constitution Lincoln Park 68-46 Brackets
2013 Vaux Johnsonburg 83-63 Brackets
2014 Lincoln Park Math, Civics & Science 70-66 Brackets